Informacje o blogu “Bezpieczeństwo w systemach sterowania”

Bezpieczeństwo w systemach sterowania

 

Od wielu lat pracuję jako inżynier automatyk. W swej pracy oprócz programowania sterowników PLC i parametryzowania systemów wizualizacji zajmuję się projektem nowych maszyn i urządzeń. Dobieram komponenty układów sterowania i projektuję schematy elektryczne. Bezpieczeństwem w systemach sterowania pasjonuję się od początku swojej kariery zawodowej. Uważam, że to bardzo ważna dziedzina, a wiedza o bezpieczeństwie jest niezbędna w pracy inżyniera. Inżynier zajmujący się budową maszyn, projektowaniem i/lub programowaniem musi wiedzieć, że aby produkt – jakim jest maszyna – mógł być wprowadzony na rynek UE, produkt ten musi spełniać wymagania odpowiednich dyrektyw oraz norm zharmonizowanych z daną dyrektywą. W przypadku maszyn jest to dyrektywa 2006/42/WE. Dla projektanta (czy jest nim konstruktor maszyn czy automatyk programista, lub też projektant schematów elektrycznych) treść dyrektywy maszynowej nie powinna stanowić żadnej tajemnicy, a to oznacza, że projektant – aby nadać maszynie znak CE – musi znać nie tylko samą dyrektywę, ale również (a nawet przede wszystkim) treść podstawowych norm związanych z bezpieczeństwem.

Pracując od wielu lat w zawodzie i wciąż poszukując informacji na temat bezpieczeństwa w systemach sterowania stwierdziłem, że mimo ogromnej ilości informacji na ten temat, które można znaleźć w Internecie brakuje strony, dzięki której ludzie zajmujący się podobnym zagadnieniem mogliby wymienić doświadczenia i otrzymać cenną poradę. Dlatego postanowiłem założyć blog „Bezpieczeństwo w systemach sterowania”. Mam nadzieję, że się rozwinie i będzie zawierał cenną i przydatną każdemu zainteresowanemu wiedzę.

Jestem winien wyjaśnienie skąd taki długi adres bloga. Zastanawiałem się, jak nazwać bloga, aby odzwierciedlał charakter treści w nim zawartych. Na początku zastanawiałem się nad sformułowaniem “Bezpieczeństwo w automatyce”, ale nazwa ta nie do końca wskazywała na to, o czym chciałbym pisać. Sugerowałaby, że temat bloga dotyczy tylko bezpieczeństwa w dziedzinie automatyki przemysłowej, a moim celem jest poruszanie spraw zarówno z dziedziny automatyki, jak również elektroenergetyki, a nawet z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. Na myśl przychodziło mi również angielskie sformułowanie “Safety in automation”, ale to w zasadzie to samo co bezpieczeństwo w automatyce. Zastanawiałem się również nad nazwą “Bezpieczeństwo i automatyka”, ale ta nazwa również nie wskazywałaby na to, jaki temat jest poruszany w blogu.

Ostatecznie najlepszą nazwą i najbardziej trafną okazało się sformułowanie “Bezpieczeństwo w systemach sterowania”. Sterowanie bowiem to szeroka dziedzina wymykająca się poza obszar automatyki.

Bezpieczeństwo w systemach sterowania

Moim celem jest poruszanie nie tylko zagadnień związanych z dyrektywą 2006/42/WE, ale również tych związanych z dyrektywami podobnymi, np. o kompatybilności elektromagnetycznej.

Bezpieczeństwo w systemach sterowania w pojęciu ogólnym dotyczy bowiem nie tylko maszyn, ale również urządzeń mikroprocesorowych, a idąc dalej w podobnym kierunku – również układów sterowania zbudowanych z elementów tradycyjnych, takich jak styczniki i przekaźniki.

Będę się starał poruszać także warunki bezpieczeństwa nie tylko dla człowieka, ale samego procesu, a także maszyny (urządzenia), bowiem zaprojektowany układ sterowania musi być bezpieczny nie tylko dla człowieka, ale także dla samego siebie. Istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ma także projekt maszyny (urządzenia), zwłaszcza, że w przypadku dyrektywy maszynowej 2006/42/WE maszyna lub urządzenie bez projektu to tak naprawdę niekompletna maszyna. Na pewno istotne informacje na temat projektu i instrukcji maszyny (urządzenia) również znajdą swoje miejsce na tym blogu.

Bezpieczeństwo w systemach sterowania

Posiadając wieloletnie doświadczenie w automatyce przemysłowej będę zamieszczał porady i artykuły na temat bezpieczeństwa w systemach sterowania. Nie jestem jednak naukowo związany z tematem, a jedynie praktykiem, który ma za sobą wiele zrealizowanych projektów i uruchomień. Będę próbował poruszać zarówno skomplikowane tematy jak i te – które na pozór tylko – mogą wydawać się oczywiste, aby podkreślić ich niebagatelne znaczenie w procesie doskonalenia jakości bezpieczeństwa.

Dlatego najważniejszym elementem danego tematu będzie dyskusja, mająca na celu usystematyzowanie wiedzy na zadany temat i poszukiwanie właściwego rozwiązania na pojawiający się problem.

Do dyskusji zapraszam wszystkich – uczniów, studentów, operatorów maszyn i urządzeń, a także pracowników naukowych. Wspólna dyskusja jest gwarantem osiągnięcia celu, jakie zostało przedstawione na tym blogu.

error: Treść jest chroniona !!
Enable Notifications OK No thanks