Zabezpieczenie przed przepięciami wynikającymi z czynności łączeniowych
Używanie urządzeń zabezpieczających przed skutkami przepięć wynikających z udarów spowodowanych czynnościami łączeniowymi w przypadku maszyn jest wymagane postanowieniem 7.9 normy PN-EN 60204-1, będącej najważniejszą normą dotyczącą wyposażenia elektrycznego maszyn.
Norma ta jest zharmonizowana z dyrektywą maszynową 2006/42/WE. Wg tego wymagania, urządzenia do ograniczenia przepięć spowodowanych udarami wynikającymi z czynności łączeniowych powinny być włączone między zaciski całego wyposażenia wymagającego takiej ochrony.
W normie PN-EN ISO 12100 wahanie (lub zanik zasilania) energią systemu sterowania wymieniono jako jeden z powodów niebezpiecznego działania maszyny.
Występowanie takich wahań może być przyczyną nieodpowiedniego zachowania się systemu bezpieczeństwa, co może skutkować np. niewłaściwym działaniem elementów sterowania odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Norma PN-EN ISO 12100 podaje następujące przykłady niebezpiecznego działania maszyny (p. 6.2.11.1):
- niezamierzone/nieoczekiwane uruchomienie,
- niekontrolowana zmiany prędkości,
- utrata możliwości zatrzymania części ruchomych,
- spadnięcie lub wyrzucenie części maszyny lub przedmiotu obrabianego umocowanego w maszynie,
- działanie maszyny spowodowane nieskutecznością urządzeń ochronnych (w wyniku udaremnienia działania lub uszkodzenia).
Norma PN-EN ISO 13849-1 dotycząca zasad projektowania elementów systemów sterowania związanych z bezpieczeństwem również zawiera wymaganie dotyczące uwzględnienia wahań zasilania w projekcie (p. 5.2.8).
Aby zrozumieć naturę przepięć, rozpatrzmy przypadek pokazany na rysunku poniżej. Aby diody LED -D1..-D10 zaświeciły się, każda z diod potrzebuje napięcia 2V. Aby zaświecić wszystkie diody pokazane na schemacie, potrzebujemy napięcia 20V, a źródło zasilania jest baterią o napięciu tylko 9V. Czy układ ma prawo zadziałać?
Przypatrzmy się jeszcze raz powyższemu schematowi. Diody LED w stosunku do źródła zasilania są połączone zaporowo, więc źródłem zasilania ich nie będzie bezpośrednio bateria, a cewka przekaźnika –K1 i to tylko w momencie, gdy styki przekaźnika -K1 rozłączą się. Diody -D1..-D10 błysną na moment. Przy takiej konfiguracji jak na rysunku, cewka jest zdolna do wytworzenia impulsu napięcia o wartości nawet 300V! W poniższym układzie styki przekaźnika są tak podłączone, że w spoczynku umożliwiają przepływ prądu z baterii przez cewkę przekaźnika. Przekaźnik zadziała z drobnym opóźnieniem – ułamek sekundy po dołączeniu napięcia. Wtedy przełączy styki i przerwie obwód prądu. Po przerwaniu prądu przekaźnik puści – z opóźnieniem o kolejny ułamek sekundy. Styki znów zostaną zwarte i po kolejnym ułamku sekundy przekaźnik znów zadziała. Cykl będzie się powtarzał i przekaźnik będzie terkotał. Otrzymamy prosty generator elektromechaniczny [1].