Część 6: uszkodzenia powodowane wspólną przyczyną CCF
Uszkodzenia powodowane wspólną przyczyną CCF w oprogramowaniu SISTEMA
Teraz przechodzimy do oprogramowanie SISTEMA. Przejdź do zakładki CCF (1). W tej chwili ilość punktów CCF wynosi 0, co wyraźnie widać w polu (2). Wartość CCF, jeśli została wykonana analiza, jak powyżej, można od razu wpisać w polu (2).
SISTEMA udostępnia nam jednak ściągawkę w postaci tabeli F.1 z załącznika F normy PN-EN ISO 13849-1, którą możemy użyć. Kliknij na „Select applied measures to evaluate CCF” (1). Tabela F.1 będzie wówczas dostępna po kliknięciu “Library” (2). Naszym zadaniem będzie „przeklikanie” tych środków (3), które zostały użyte w projekcie funkcji bezpieczeństwa.
Po przeklikaniu, klikamy na „Load Selection” (1):
Tabela w SISTEMA będzie miała następującą postać:
Właśnie ukończyliśmy wprowadzanie danych dla funkcji bezpieczeństwa w oprogramowaniu SISTEMA. Zielone markery obok nazw projektu (PR), funkcji bezpieczeństwa (SF), kanałów (CH), bloków (BL) i elementów (EL) oznaczają, że zrobiliśmy wszystko, co było wymagane dla wybranej architektury funkcji bezpieczeństwa.
Klikając prawym przyciskiem na nazwę funkcji bezpieczeństwa SF, w lewym dolnym rogu oprogramowania SISTEMA pojawią się wyniki opisujące poziom zapewnienia bezpieczeństwa PL(r) funkcji bezpieczeństwa. Wyniki pokazują, że rozpatrywana w tym kursie funkcja bezpieczeństwa spełnia założenia kategorii 3 z poziomem zapewnienia bezpieczeństwa PLr=d, co jest zgodne z oczekiwaniem, przyjętym w części 3 kursu SISTEMA.
Najważniejsza część kursu SISTEMA dobiegła końca. Ukończyliśmy obliczenia dla wybranej funkcji bezpieczeństwa i zostało udowodnione, że funkcja bezpieczeństwa spełnia poziom zapewnienia bezpieczeństwa PLr=d z architekturą kategorii 3. Teraz należałoby sporządzić raport. O tym w następnej części.