Problem braku aktualizacji norm – cz. 2 sterowanie oburęczne
gdzie:
nop – ilość cykli w ciągu roku
dop – ilość dni roboczych w ciągu roku
hop – ilość roboczogodzin w ciągu roku
tcycle – czas cyklu w sekundach
B10d – ilość cykli, po których 10% urządzeń ulega niebezpiecznemu uszkodzeniu. Wskaźnik ten powinien być podawany przez producenta. Współczynnik może być wyznaczony ze współczynnika B10 (ilość cykli, po których 10% urządzeń ulega uszkodzeniu), wówczas przyjmuje się, że 50% uszkodzeń będzie zaliczało się do grupy uszkodzeń niebezpiecznych, a współczynnik B10d oblicza się wg wzoru:
Teraz przechodzimy do założeń. Maszyna pracuje 250 dni roboczych w roku, 16 godzin pracy dziennie, B10d podawany przez jednego z producentów oburęcznego urządzenia sterującego z mechanicznie przełączanymi stykami wynosi 2 000 000 cykli. Aktywacja przycisków następuje co 20s. Po podstawieniu wartości otrzymujemy:
Na podstawie tego parametru:


Z powyższego wykresu widać doskonale, że dla średniego MTTFD nie jest możliwe uzyskanie kategorii 4, gdyż kategoria 4 wg wymagań normy PN-EN ISO 13849-1 wymaga, aby MTTFD każdego kanału był wysoki. Zaznaczyłem ten obszar kółkiem. Dla wyniku wg założeń przyjętych w powyższym przykładzie możemy wywnioskować, że nie uzyskaliśmy kategorii 4. Mamy jedynie kategorię 3 i to z poziomem zapewnienia bezpieczeństwa, maksymalnie osiągającym PL-d. Wynik taki podaje wg powyższych założeń również SISTEMA. Dla takiego przypadku musimy wyciągnąć jeszcze odpowiednie wnioski. Otóż oprócz wyżej wymienionych parametrów należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden istotny parametr T10D mówiący o tym, jaki jest średni czas, po którym 10% elementów ulegnie uszkodzeniu niebezpiecznemu z zastosowaniem obliczonego nop.
Jest to istotna informacja dla osoby przygotowującej instrukcję maszyny, która została wyposażona w oburęczne urządzenie sterujące. Należy w instrukcji napisać, że po 2,8 roku należy oburęczne urządzenie sterujące wymienić na nowe. Mówi o tym ostrzeżenie w SISTEMA: “(…) Please assure to change this element in time”.
Co można zmienić, aby było dobrze?

Tak jak w przypadku opisywanej w poprzednim artykule normy PN-EN 693+A1 norma dotycząca projektowania urządzeń sterowania oburęcznego również zostanie zmieniona. W 2019 roku ma się pojawić norma PN-EN ISO 13851.